Ekonomi

AB’den Rusya’ya ‘Tahıl Koridoru’ çağrısı

AB Komitesi sözcülerinden Peter Stano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi ve AB’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’ne ilişkin beklentisine ilişkin soruyu yanıtladı.

Stano, AB olarak beklentilerinin Rusya’nın 17 Temmuz’da çekildiği anlaşmaya geri dönmesi ve Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatını engelleyen saldırıların durdurulması olduğunu söyledi.

Sözcü şöyle devam etti: “Rusya, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı için en uygun yolu engelliyor. Bu kabul edilemez. Rusya, eş zamanlı olarak tahılın Ukrayna’dan çıkmasını sağlayacak alternatif rotalar olan liman altyapılarına da saldırıyor. Bu durum, işin tatsız yönünü gösteriyor. Rusya’nın eylemleri..

Rusya sadece Ukrayna tahılını engellemekle kalmıyor, aynı zamanda bundan kâr da sağlıyor. Çünkü bir yandan küresel fiyatları arttırıp kendi ihracatlarını arttırıp büyük miktarda gelir elde ediyorlar. AB’nin Rusya’nın ihracatına sakıncalı olduğu yönündeki söylemler dezenformasyon, manipülasyon ve saçmalıktır. Rusya’yı Karadeniz Tahıl İşletmesine yeniden katılmaya davet ediyoruz.”

haber-basaksehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu