Haber

ABD Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore’den yanıt gelmediğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Kore sınırını geçen asker Travis King’i geri getirmek için Kuzey ile temasa geçmeye çalıştıklarını ancak çabalarının karşılıksız kaldığını açıkladı.

ABC kanalına konuşan Blinken, Travis King’i ABD’ye getirip durumu hakkında bilgi almak için “mantıklı her yolu denediklerini” söyledi.

Blinken, “Kuzey Kore daha dün askeri gözaltına aldığını itiraf etti” diyen Blinken, “(Kral’ın) konumu ve durumu hakkında bilgi almaya çalışıyoruz. Şu anda bir bilgimiz yok. Cevap vermediler. biz.” söz konusu.

Travis King olayı

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, Twitter hesabından bir ABD’li sivilin Kuzey Kore sınırını “izinsiz ve isteyerek” geçtiğini duyurdu.

Daha sonra ortaya çıkan ayrıntılarda, 23 yaşındaki Travis King’in asker olduğu ve Güney Kore’de bir gece kulübünde bir sivili darp edip polis arabasını tekmelemek suçundan 2 aya yakın hapis cezası aldığı kaydedildi. King’in 10 Temmuz’da serbest bırakılarak disiplin cezası için ABD’nin Teksas eyaletindeki Fort Bliss Askeri Üssü’ne geri gönderilmek istediği belirtilmişti.

Askerlerle birlikte getirildiği havaalanında pasaportunu kaybetmesi gerekçesi ile dönen King’in, havaalanından ayrılarak askerden arındırılmış bölge olan fiili sınır köyü Panmunjom’da düzenlenen tura katıldığı bildirildi ( DMZ) turistlerin bulunduğu Kuzey ve Güney Kore arasında.

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, Kuzey Kore’den ABD askerinin nerede olduğuna dair bilgi istediğini ve ilk müdahalede King’in gözaltına alındığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Kuzey Kore’ye Travis King’in “diplomatik kanallar aracılığıyla kabul edildiğini, ancak Kuzey Kore’nin onlarla anlamlı bir temas kurmayı reddettiğini” söyledi.

sarkikaraagachaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu