Haber

AB Komiseri Varhelyi, milletvekillerine hakaret etmediğini savundu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) katıldığı oturumda mikrofonunu kapatmayı unutarak duyduğu sözlerin aşağılayıcı olmadığını, yanlış anlaşıldığını belirtti.

Varhelyi yaptığı yazılı açıklamada, “AP’nin 14 Şubat 2023 tarihli Genel Kurulu’ndaki sözlerimin yanlış anlaşılmasından dolayı içtenlikle özür dilerim. Kabine başkanımla benim aramda tamamen farklı bir konuda devam eden özel ve devam eden bir görüşmeyle bağlantılıydı. bağlam dışı, Macarca. Olası bir yanlış anlaşılma için özür dilerim.” sözlerini kullandı.

AP üyeleri dahil tüm AB kurumlarına saygı duyduğunu belirten Varhelyi, şöyle devam etti:

“Batı Balkanlar’daki son derece önemli jeopolitik konuları görüşmek için mükemmel bir fırsat olan dünkü toplantıda görüş alışverişinde bulunan AP’nin değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Kurumlar arası yükümlülüklerime tam uyum ve samimi işbirliği çerçevesinde , Bundan sonra da görev alanlarımdaki gelişmeler konusunda AP ile fikir alışverişinde bulunmaya devam edeceğim. Bulunmaya hazırım.”

“Daha kaç aptal var (konuşmacı listesinde)?” Anadili Macarca olan Varhelyi’nin AP’de katıldığı oturum sırasında mikrofonunu kapatmayı unutması. duyulmuştu.

Bunun üzerine Macar muhalefet partisi Demokratik Koalisyon, Varhelyi’nin istifasını talep eden bir açıklama yaptı.

Partinin sosyal demokrat milletvekili Sandor Ronai, “AP’de aynı fikirde olmadığımız kişilere aptal demek yaygın değil” dedi. terimini kullandı. Parti ayrıca olayı AP’ye ve Avrupa Komitesi başkanlığına bildireceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu